Vratarji Eura 2024 skozi oči Roka Vodiška: Izpostavljeni čuvaj mreže, ki je v prvem krogu prvenstva Stare celine pokazal najmanj

Tekst: Rok Vodišek. Vir fotografije: Nogometna zveza Ukrajine
Prvi krog skupinskega dela Eura 2024 je za nami, v sredo se je začela druga runda bitk za uvrstitev v zaključne boje. Naš strokovni komentator Rok Vodišek, sicer nekdanji član Olimpije, ki se je kalil tudi v Italiji pri Genoi, je tokrat pod drobnogled vzel vratarja, ki je po njegovem mnenju v uvodnem krogu prvenstva Stare celine pokazal – najmanj.
Priznam. Andriya Lunina sem zaradi odlične klubske sezone pri Realu iz Madrida pred začetkom Eura 2024 izpostavil kot enega izmed vratarjev, na katere bomo pozorni na letošnjem evropskem prvenstvu. Zdaj ga moram izpostaviti zaradi nekoliko drugačnih razlogov… Toda preden res začnem, bi rad poudaril, da zelo nerad kritiziram vratarje, saj se predobro zavedam, da je iz udobja domačega kavča najlažje modrovati in biti pameten, ko pa si dejansko na igrišču, pa je slika popolnoma drugačna. Ker sem tudi sam vratar, se zavedam, kako težka in odgovorna je ta pozicija. Vem, da večina nogometnih laikov misli, da temu ni tako, in da samo stojimo v golu 90 minut in se po potrebi vsake toliko vržemo za žogo. Seveda je to daleč od resnice, a pustimo te debate za kakšno drugo priložnost in se raje posvetimo Andriyu Luninu in tekmi med Ukrajino in Romunijo.
Pri prvem golu v 29. minuti je po povratni podaji svojega branilca slabše izbil žogo, ki je posledično prišla do Dennisa Mana. Ta je s podajo zaposlil Nicolaea Stanciuja, ki je iz okoli 20 metrov neubranljivo zadel v desni zgornji kot ukrajinskega vratarja. Nedvomno je dejstvo, da Lunin žoge ni izbil najbolje in da bi v tem segmentu lahko in moral bolje posredovati. Je pa tudi res, da je bila žoga kljub slabšemu izbijanju vseeno še vedno 25 metrov od gola in da je pred zadetkom sledila še ena podaja. Prav zato menim, da ni Lunin edini “krivec” za prejet zadetek. Že res, da je naredil napako in žogo podal do nasprotnika, a kljub temu so imeli njegovi soigralci še vedno nekaj časa, da njegovo napako popravijo. Poleg tega pa je treba priznati, da je Stanciu vrhunsko zaključil akcijo in ob takih strelih je enostavno nemogoče posredovati. A roko na srce, če bi žoga zletela le meter višje in končala v gol avtu, se ponesrečenega izbijanja Lunina danes ne bi spomnil verjetno več nihče.
Pri drugem golu Razvana Marina v 53. minuti sem imel občutek, da bi sicer moral bolje posredoval, a je dejstvo tudi, da je bil rahlo pokrit s strani soigralcev in žoge ni najbolje videl. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da so takšne žoge za vratarja zelo zahteve. Kljub temu, da je šlo za strel iz 25 metrov, je prav zaradi dejstva, da žoge ni videl od začetka, čas ki ga je imel na voljo za reakcijo, znatno krajši, kot bi bil v primeru čistega pogleda. Prav ta manjko reakcijskega časa je verjetno botroval h temu, da mu je žoga, kot radi rečemo, šla pod roko, saj se ni uspel dovolj hitro spustiti in je imel posledično spodnjo roko previsoko.
Le nekaj sekund pred tretjim romunskim golom je odlično posredoval in žogo po močnem strelu uspel izbiti v kot. Prav iz tega kota pa so Romuni v 57. minuti prišli do tretjega zadetka in postavili končni izid 3:0. Pri zadnjem zadetku menim, da Lunin ni mogel narediti prav ničesar in so ga na cedilu tokrat pustili njegovi soigralci. Dennis Man je prelahko prišel pred Lunina in nesebično podal do Denisa Dragusa, ki je žogo le potisnil v nebranjeno mrežo.
Če potegnemo črto, to ni bila dobra predstava za Lunina, a kljub temu menim, da bo na letošnjem Euru še pokazal svojo kvaliteto. Nenazadnje jo je večkrat to sezono demonstriral pri Real Madridu, kjer so pričakovanja vselej enormna, tak pa je posledično tudi pritisk. Verjamem, da je dovolj mentalno močan, da ga ena slabša tekma ne bo vrgla iz tira in bo samozavest črpal iz preteklih predstav.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet