FIFA tik pred izločilnimi boji pripravlja veliko spremembo: Pri enajstmetrovkah v bodoče le še en met kovanca?
Vir fotografije: Dall-E
FIFA želi še pred začetkom izločilnih bojev na svetovnem prvenstvu uvesti pomembno spremembo pri izvajanju enajstmetrovk. Po poročanju angleških medijev so o novosti že stekli pogovori z Mednarodnim odborom za nogometna pravila (IFAB), odločitev pa naj bi bila sprejeta še pred prvo tekmo na izpadanje.
Po trenutno veljavnih pravilih pred izvajanjem enajstmetrovk sledita dva meta kovanca. Prvi določi, katera reprezentanca bo izvajala prva, drugi pa na katera vrata se bodo streli izvajali. Po novem bi bil na voljo le še en met kovanca. Kapetan ekipe, ki bi žreb dobil, bi moral izbrati med dvema možnostma – ali bo njegova reprezentanca izvajala prva ali pa bo izbrala gol, na katerem se bodo izvajale enajstmetrovke. Druga ekipa bi samodejno dobila preostalo možnost.
Pri FIFA menijo, da bi bila takšna ureditev bolj poštena, saj se ne bi moglo več zgoditi, da bi ena reprezentanca dobila obe prednosti hkrati – izvajanje prve enajstmetrovke in izbiro strani, kjer ima morda več svojih navijačev. Povod za razpravo naj bi bil tudi letošnji finale lige prvakov, v katerem je Arsenal izgubil oba žreba pred izvajanjem enajstmetrovk proti PSG-ju in se znašel v manj ugodnem položaju.
Preberi več
Statistične raziskave že vrsto let kažejo, da imajo ekipe, ki izvajajo prve, določeno psihološko prednost. Nekatere analize so celo pokazale občutno večjo verjetnost za zmago moštva, ki začne serijo kazenskih strelov.
Če bo IFAB predlog odobril, bi lahko novo pravilo prvič uporabili že v izločilnih bojih svetovnega prvenstva 2026… (ls)
Avtor: Uredništvo Planet nogomet



