Predsednik FIFA Infantino navdušen nad odmori za osvežitev: “Za nas to ni finančno vprašanje, ampak izključno športno…”
Vir fotografije: FIFA
Ena najbolj kontroverznih novosti svetovnega prvenstva 2026 so zagotovo obvezni odmori za osvežitev, ki jih FIFA uvaja na vsaki tekmi ne glede na vremenske razmere. Čeprav so bili v številnih mestih deležni žvižgov navijačev in kritik trenerjev, predsednik FIFA Gianni Infantino ostaja njihov velik zagovornik.
Infantino: “Ekipe zdaj napadajo za zadnjih sekund”
Infantino je potrdil, da bo FIFA po koncu prvenstva analizirala učinke novosti, ob tem pa namignil, da bi lahko odmori postali stalnica tudi na prihodnjih mundialih: “Morda lahko trener popravi določene stvari, igralci se nekoliko spočijejo in se nato vrnejo s polno energijo. Je to res slabo? Morda je celo dobro,” je dejal prvi mož svetovne nogometne zveze.
Po njegovem mnenju letošnje prvenstvo ponuja izjemno intenziven nogomet, pri čemer ni izključil možnosti, da so k temu pripomogli prav kratki odmori sredi obeh polčasov: “Še nikoli nismo videli toliko intenzivnosti skozi vseh 90 minut turnirja. Ekipe napadajo do zadnjih sekund srečanja, morda pa je del razloga tudi v teh krajših premorih,” meni Infantino.
Odmori, ki potekajo približno v 22. in 67. minuti vsake tekme, so bili prvotno uvedeni zaradi visokih temperatur v ZDA, Kanadi in Mehiki. Kritiki pa opozarjajo, da prekinjajo ritem igre in ustvarjajo občutek ameriških “time-outov”, številni pa v njih vidijo tudi dodaten prostor za televizijske oglase.
Predsednik FIFA je takšne očitke zavrnil: “Za FIFA pri tem ni nobenega dodatnega zaslužka. Vsi komercialni dogovori so bili podpisani že pred uvedbo teh odmorov, zato to za nas ni finančno vprašanje, ampak izključno športno,” je poudaril Infantino.
Dodal je še, da je enotna uporaba odmorov na vseh tekmah tudi vprašanje športne pravičnosti: “Če bi odmore imeli le na nekaterih tekmah, bi določeni trenerji dobili dodatno možnost vplivanja na potek srečanja, drugi pa ne. To bi pomenilo prednost ali slabost za posamezne ekipe,” je pojasnil.
Večina se z njegovim razmišljanjem ne strinja
Kljub temu ostajajo mnenja močno deljena. Med najglasnejšimi kritiki je urugvajski selektor Marcelo Bielsa, ki meni, da takšne prekinitve spreminjajo samo bistvo nogometa, medtem ko nekateri trenerji in igralci poudarjajo, da so v ekstremnih vremenskih razmerah koristne za zdravje nogometašev.
Zdi pa se, da bo FIFA po koncu prvenstva resno razmislila o tem, da bi odmori za osvežitev postali del vseh prihodnjih svetovnih prvenstev. (ls)
Avtor: Uredništvo Planet nogomet



