Nogometni ples številk: Katera klop za rezervne nogometaše je bila v sezoni 2023/24 najbolj učinkovita v Prvi ligi Telemach?
Piše: SloStats. Foto: Vid Ponikvar / Sportida
Ko se je leta 2020 po dobrih dveh mesecih premora zaradi koronavirusa nogomet vrnil na zelenice, smo bili priča spremembi, ki morda na prvi pogled ni bistveno vplivala na najbolj priljubljeno športni igro na svetu. Po nekaj sezonah pa že lahko ugotovimo, da je pravilo petih menjav vendarle nekoliko spremenilo nogometno igro in ima posledice tudi v slovenskem prvenstvu.
S petimi igralci, ki v igro vstopijo s svežimi nogami, se dinamika, intenzivnost in hitrost ekipe ohranja skozi daljše obdobje tekme in lahko ekipam bistveno pomaga pri branjenju svoje prednost oziroma pri lovljenju pozitivnega rezultata. Če se oba trenerja odločita uporabiti vseh svojih pet menjav, imamo lahko na igrišču v določenem trenutku tudi deset novih vlog in tipov igralcev, kar sili trenerje in strokovni štab v nove zamisli in taktične korekcije znotraj tekme. Posledično je klube, natančneje trenerje ali športne direktorje, “prisililo” v spremembe pri organizaciji moštva, ki bo tekmovalo v sezoni. Klubi lahko v svoja moštva za posamezno tekmo uvrstijo večje število igralcev, kar omogoča trenerjem večji nabor različnih tipov igralcev znotraj enega igralnega položaja na igrišču.
Pet menjav v Prvi ligi Telemach je vplivalo na število zadetkov, pri katerih so vključeni igralci, ki tekmo začnejo na klopi za rezervne igralce. Med sezonama 2013/14 in 2018/19 so bili rezervni igralci v povprečju vključeni (zadetek ali asistenca) v 18,6 odstotka zadetkov skozi sezono. Po sezoni 2019/20 je pravilo petih menjav obstalo in je odstotek zrasel za 4,1 točke in so tako igralci, ki svojo priložnost dobijo po prihodu s klopi, vključeni v 22,7 odstotka vseh zadetkov, ki jih vidimo na prvoligaških zelenicah.
Olimpija z najbolj učinkovito klopjo
Igralci, ki so v igro vstopali s klopi za rezervne igralce, so bili v Prvi ligi Telemach za sezono 2023/24 po 36 odigranih krogih vključeni v 20 odstotkov vseh zadetkov, kar je sicer najnižji delež, odkar je v veljavi pravilo o večjem številu menjav. Najbolje so menjave in igralce izkoristili pri Olimpiji. Rezerve ljubljanskega kluba so prinesle najvišje število zadetkov (19) in so bile tako med vsemi ekipami v letošnji sezoni najbolj učinkovite, saj so doprinesli kar 27.5 odstotka golov Olimpije. Na drugi strani so najmanj doprinesle v moštvu Domžal. Od 52 zadetkov, ki so jih Domžale dosegle v tej sezoni, so bile vključene le v 6 zadetkov oziroma 11,5 odstotka vseh v sezoni.
Kapetan prvaka najbolj učinkovit nogometaš s klopi
Najučinkovitejši igralec, ki je svoj doprinos prinesel s klopi za rezervne igralce, je bil – zanimivo – kapetan aktualnih državnih prvakov Celja Denis Popović. Neposredno je bil vključen v pet zadetkov, in sicer je prispeval dva zadetka, ob tem pa se trikrat podpisal pod asistenco. Sledita mu napadalec Kopra Enej Jelenič in vezist Olimpije Saar Fadida. Oba sta s klopi prinesla po tri zadetke in eno podajo. Pod tri gole so se podpisali še Marko Brest, Mustafa Nukić, Pedro Lucas (vsi Olimpija), Gregor Bajde (Celje), Luka Štor in Rok Maher (Bravo), Marko Božić (Maribor) ter Timothe Nkada (Koper).
Za še več takšnih in drugačnih statističnih podatkov, povezanih s slovenskim nogometom, obiščite SloStats!
Avtor: Uredništvo Planet nogomet