Nogometni ples številk: Kako velika je v Prvi ligi Telemach dejansko prednost domačega igrišča in kdo je najboljši v zgodovini?
Foto: Blaž Weindorfer / Sportida
V nogometu je specifika domačega oziroma igrišča na tujem nekoliko bolj specifična kot pri ostalih športi, to pa – kot še mnogo drugih stvari – jasno dodaja čar nogometni igri. Nogometna pravila dovoljujejo kar nekaj manevrskega prostora za klube pri ureditvi svojega domačega igrišča in objekta. Dimenzije igrišča lahko za določene ekipe predstavljajo težavo pri izvajanju svojega načina igre. Prav tako travnata podlaga, ki je nekje naravna, spet drugje celo umetna, seveda prinaša svoje specifike. Poznamo tudi stadione, kjer klubi s postavitvijo tribun ustvarjajo vzdušje, ki nasprotno ekipo spravlja v nevsakdanje situacije in tako svoje navijače postavijo tik ob rob igrišča. No, v slovenskem prvenstvu v tej sezoni klubi domačih igrišč niso izkoriščali ravno najbolje.
Sezona 2023/24 je v Prvi ligi Telemach prinesla le 70 domačih zmag oziroma 38,9% vseh tekem v sezoni 2023/24. To pomeni, da je to druga najmanj uspešna sezona ekip na domačih tleh! V sezoni 2015/16 smo videli najmanj zmag ekip na domačem igrišču, in sicer 57 oziroma 31,7% tekem v omenjeni sezoni. Se je pa sezona, kot smo ji bili priča v letošnjem tekmovalnem letu, že pripetila v dveh primerih. V sezoni 2011/12 in 2021/22 smo prav tako videli 70 domačih zmag, nič bolje pa ekipe niso izkoriščale domačega igrišča tudi v sezoni 2022/23, saj so ekipe dosegle le eno zmago več kot v pravkar končani sezoni.
Sicer trend prednosti domačega igrišča v slovenskem prvenstvu skozi leta pada. Prva polovica najmočnejše slovenske lige po osamosvojitvi je imela v povprečju slabih 50% domačih zmag, v drugi polovici pa se je ta odstotek spustil na 41,5% zmag, kjer domača ekipa osvoji tri točke.
Šest klubov bolj učinkovitih na gostovanjih
Kar šest ekip je v minuli sezoni več točk osvojilo na gostovanjih, pri čemer najbolj izstopa veliko slabši učinek Olimpije na domačem igrišču v primerjavi s svojima največjima tekmecema v sezoni 2023/24. Na drugi strani je Maribor morda na koncu stal prav slab izkupiček iz gostovanj, da bi se bolj aktivno vključili v boj za naslov prvaka.
Kdo je doma najuspešnejši? Maribor!
Smo bili pa vendarle priča eni boljših sezon posamezne ekipe na domačih tleh. Maribor je bil najuspešnejše moštvo v aktualni sezoni in je v Ljudskem vrtu sezono 2023/24 končali s 46 osvojenimi točkami. To je prineslo eno najboljših sezon, ki so jih vijoličasti odigrali na domačih tleh. Več točk so zbrali le v sezoni 1996/97, kjer so jih osvojili 47, in pa v sezoni 1991/92 z 51 točkami (točke so seštete po točkovanju, kot ga poznamo danes), ki so ostale v Ljudskem vrtu, a so ob tem v prvi sezoni slovenske nogometne lige ekipe odigrale dvajset domačih tekem.
Najbolj čvrsta trdnjava stoji v Mariboru
Maribor, kot trenutno najuspešnejše moštvo v slovenskem prvenstvu skozi zgodovino, drži primat najboljše ekipe tudi na domačem terenu. V Ljudskem vrtu so zmagali 64,6% svojih tekem in tako štajerski hram nogometa ostaja trdnjava, ki jo je skozi zgodovino slovenskega nogometa najtežje osvojiti. Najslabše svoje domače igrišče, ki pa to dejansko niti ni, izkoriščajo v Radomljah, saj so s 15,6% daleč najmanj učinkovito moštvo v vlogi gostitelja. Mlinarji v svojih petih sezonah med elito osvojili 14 točk več v gosteh kot pa na domačem terenu.
Za še več takšnih in drugačnih statističnih podatkov, povezanih s slovenskim nogometom, obiščite SloStats!
Avtor: Uredništvo Planet nogomet