Haris Kadrić v dresu prvaka Litve debitiral s podajo in obiskal Planet nogomet: “Pogoji so izjemni, vsak pa si želi igrati za lovorike!”
Tekst: David Klemenc. Vir fotografije: FK Kauno Žalgiris
Haris Kadrić, dosedanji napadalec ajdovskega Primorja, je uradno začel novo poglavje v svoji karieri. 26-letni slovenski napadalec je okrepil litovskega prvaka Kauno Žalgiris, s katerim ga v prihodnjih tednih čakajo tudi prestižne kvalifikacije za ligo prvakov. Kadrić je v dresu novega kluba že debitiral, in sicer na pokalni tekmi proti Baltijosu (3:0), kjer je v igro vstopil v 78. minuti ter takoj vpisal asistenco.
Za Planet nogomet je Haris Kadrić podrobno spregovoril o svojih prvih vtisih, evropskih kalkulacijah in presenetljivo vrhunski organizaciji kluba, ki si pisarne deli s slovito košarkarsko evroligaško sekcijo kultnega Žalgirisa.

Haris, kako je prišlo do prestopa in kakšni so prvi vtisi v Litvi?
-
- Lahko rečem, da odločitev sploh ni bila težka. Na koncu koncev odhajaš v najboljšo ekipo v državi, k aktualnemu prvaku Litve. Projekt me je takoj pritegnil. Kot napadalec si vedno želiš igrati za ekipe, ki napadajo, si želijo zmagovati, dosegati čim več zadetkov in imajo visoko zastavljene cilje. Vse skupaj se je odvilo resnično hitro in sem izjemno zadovoljen. Prvi vtisi so fantastični. Klub je organiziran na izjemno visokem nivoju, vrhunsko je poskrbljeno za prav vse sfere. Že od prvega dne prihoda ti dajo jasno vedeti, da je tvoja edina skrb ta, da razmišljaš izključno o nogometu.
Mnogi morda ne vedo, da je nogometni klub močno povezan s košarkarskim velikanom Žalgirisom. Kako se to pozna v praksi?
-
- Če spremljate košarkarsko Evroligo, potem veste, da je Žalgiris tam pojem in najbolj znan litovski klub. Nogometni klub je pred časom spremenil ime in se združil s to košarkarsko sekcijo. Danes imata kluba isto upravo in administracijo, zato je vse urejeno do potankosti. To je klub s tradicijo, ki ima v tem trenutku največ denarja, ambicij in popolnoma urejene, redne plače, prav zaradi tega stabilnega košarkarskega ustroja. Kaunas je s 300 tisoč prebivalci urejeno in lepo mesto, nekako velikosti Maribora. Domače tekme igramo na nacionalnem stadionu, ki sprejme 15 tisoč ljudi. Kauno Žalgiris je imel v pretekli sezoni na 10 domačih tekmah v povprečju okrog 2500 gledalcev na obračun, kar je za državo, kjer vlada košarka, odličen uspeh. Je pa res, da so ravno ta v teh dneh zamenjali trenerja zaradi nekaterih slabših rezultatov in neumnih rdečih kartonov v prvenstvu. Malce me je skrbelo, da bi zaradi tega prestop padel v vodo, saj sta me v klub želela prav prejšnji trener in direktor, a se je k sreči vse dobro izteklo.
Omenil si vrhunske pogoje. Se ti zdijo primerljivi s tistimi v slovenski ligi?
-
- Povsem iskreno – v Ljubljani pri Olimpiji nisem imel niti približno takšne organizacije, kot jo imam tukaj. Vse, od igrišč, vrhunske opreme, pa do fizioterapije in zdravstvene službe, deluje na povsem drugi ravni. Tukaj imajo zaposlene analitike, zdravniški pregled pred podpisom je trajal več ur. Takoj ko sem dal kri, so mi že na podlagi rezultatov predpisali natančne vitamine in dodatke, ki jih moram jemati. Imel sem tudi celoten dan testiranj, da so mi sestavili individualen program treningov, preden se v nedeljo dokončno priključim ekipi na igrišču. Za igralca je to najboljši in najbolj ambiciozen klub v državi. Tudi finančni pogoji so dobri, sploh glede na to, da sem z bivšim klubom izpadel iz lige in igral precej defenziven nogomet. A vodstvu Žalgirisa je bil moj profil očitno všeč.

Pred vrati so tudi kvalifikacije za ligo prvakov. Kakšna so pričakovanja?
-
- Pri njih se prvenstvo zaradi težkih zim ne konča maja, ampak traja od pomladi pa vse do novembra. Ker so bili lani prvaki, imamo zdaj zagotovljeno mesto v prvem krogu kvalifikacij za ligo prvakov, kjer smo za nasprotnika dobili ekipo Drita. Oni so na papirju favoriti in zagotovo bo težko. Računica v Evropi pa je v vsakem primeru zelo zanimiva. Če nam uspe preskočiti prvo oviro, gremo v drugem krogu najverjetneje na prvaka Andore, ekipo Classic. Če zmagaš še tam, si že v tretjem krogu lige prvakov, kjer sicer naletiš na kakšen Fenerbahče, ki bi bil seveda gromozanski zalogaj, a imaš v žepu že zagotovljeno skupinsko delo konferenčne lige, saj greš v zadnji krog kvalifikacij lige Europa. Po drugi strani pa, če se zalomi že takoj na prvi stopnici proti Driti, se preseliš v drugo kolo kvalifikacij za konferenčno ligo (tako kot lani Olimpija) in igraš proti poražencu dvoboja med Floriano z Malte in Shamrock Roversi. Če premagamo Drito, so vrata do evropske jeseni na široko odprta.
Poleg Evrope vas čaka lov na domače lovorike. Urnik bo torej precej natrpan, kajne?
-
- Ekipa se primarno bori za naslov prvaka, čeprav imamo trenutno nekaj slabših rezultatov v ligi. K sreči smo zdaj zmagali v pokalu in smo že v polfinalu, torej ostajamo v igri še za eno lovoriko. Tekem bo torej več kot dovolj. Sama litovska liga morda ni bolj cenjena od slovenske, morda je celo za odtenek slabša, ampak na koncu koncev igraš za klub, ki se bori za lovorike in ti omogoča igranje na najvišjem evropskem nivoju. V prihodnost torej zares zrem z ogromno mero optimizma in navdušenja.

Avtor: Uredništvo Planet nogomet



