Olimpija na začetku oktobra spet na sodišče CAS: V Nemčiji razkrili, kaj se skriva v ozadju sodnega spora s Čeferinovo organizacijo UEFA
Foto: Vid Ponikvar / Sportida
Bliža se 1. oktober, s tem pa tudi dan, ko bo morala Olimpija vnovič na arbitražno sodišče CAS v Švici. Tam so bili veljaki kluba iz Ljubljane že pred dnevi, ko so zaslišali vse vpletene v sodnem sporu med Olimpijo in nekdanjim trenerjem zmajev Robertom Prosinečkim ter njegovim pomočnikom Draganom Spasićem. Kdo bo dobil sodno bitko, še ni znano, medtem pa so v Nemčiji razkrili, zakaj se Olimpija na začetku oktobra spet vrača v Švico. Uradno je znano le, da sta v sodnem sporu Olimpija in Evropska nogometna zveza (UEFA), Kicker pa poroča, da se v ozadju celotne zgodbe skriva ena od kazni, ki jih je Čeferinova organizacija v pretekli sezoni izrekla zmajem med igranjem v Evropi.
“Vse se vrti okoli kazni, ki jo je UEFA izrekla septembra 2023, v višini 27.125 evrov po evropski kvalifikacijski tekmi avgusta 2023 proti Qarabagu, ko je Olimpija izgubila z 0:2. UEFA je kaznovala klub zaradi neprimernega vedenja ekipe in metanja predmetov na igrišče s strani navijačev. Pritožba na odločitev disciplinske komisije UEFA ni bila uspešna, zato bo zdaj o zadevi odločal CAS, ki bo zaslišanje izvedel 1. oktobra,” je zapisal Kicker in dodal, da je Olimpija zavzela stališče, kako je izrečena kazen previsoka.
Omenjeni nemški časnik je glede vnovičnega odhoda Olimpije na CAS, kjer je pred meseci že bila tudi bitko s Kölnom, nadaljeval: “Olimpija, katere vodstvo sestavljata münchenski nepremičninski podjetnik Adam Delius in njegov partner, odvetnik dr. Christian Dollinger, trdi, da kazni UEFA majhne klube, kot je njihov, veliko bolj prizadenejo. Argument je praktičen: klubi iz jugovzhodne in vzhodne Evrope imajo pogosto manjše proračune v primerjavi z velikani iz petih najboljših lig, ki poslujejo v popolnoma drugih finančnih okvirih. Medtem ko FC Bayern na primer dosega letne prihodke v višini 854 milijonov evrov, so kazni v višini več tisoč evrov za takšne klube zanemarljive. Vprašanje pa je, ali je ta argument tudi pravno vzdržen.”
Kicker dodaja, da se je nedolgo tega na kazen UEFA pritožil tudi norveški SK Brann, ki bi moral plačati 5000 evrov zaradi vzklikov navijačev “UEFA mafija”. “Predsednik kluba Aslak Sverdrup je dejal, da takšne izjave sodijo v okvir svobode govora. Toda primer Olimpije je težko primerjati, saj je v njihovem primeru šlo za dokazano neprimerno vedenje,” dodajajo v Nemčiji. Olimpija je v pretekli sezoni prejela kar nekaj kazni UEFA zaradi neprimernega obnašanja v Evropi, temu pa je bilo tako tudi po tekmi z Rijeko. Čeprav so bili gostujoči navijači tisti, ki so poskrbeli za kaos na stadionu v Stožicah, je tudi Olimpija prejela račun za skoraj 85.000 evrov.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet