Nekoč United in City, zdaj Tabor – Lyndon Tomlinson: “Z enim očesom gledamo v prihodnost, a za zdaj predvsem gasimo požare”

Vir fotografije: NK Tabor Sežana
V Angliji je poznan kot nogometni strokovnjak, ki je med drugim odkril Juda Bellinghama. Zgodba seveda ni tako preprosta, takšnega talenta ne odkriješ kar tako. A dejstvo je, da je bil Lyndon Tomlinson zraven. Tako kot je bil zraven pri Manchester Unitedu in Manchester Cityju. V svoji karieri je deloval s številnimi zvezdniki, se učil od številnih trenerskih velikanov in sodeloval s številnimi nogometnimi delavci, ki bržčas nikdar ne bi niti pomislili na selitev v Slovenijo. Toda Lyndon Tomlinson je zdaj prišel prav sem; v Slovenijo. Presenetljivo? Vsekakor. Z ogromno mero dvomov in skepticizma? Brez kančka najmanjšega dvoma. Slovenci smo pač sila sumničav narod. Kaj za vraga bi nekdo iz Uniteda in Cityja počel v 2. SNL?! Toda Lyndon Tomlinson je tukaj. Postal je športni direktor Tabora, ki je trenutno povsem zadnji na drugoligaški lestvici.
Z nogometnim delavcem iz Anglije smo se kakopak pogovarjali o tem, zakaj je zares prišel v Sežano, in ga – jasno – pobarali tudi tisto, kar zanima vse: kako namerava funkcionar z izkušnjami iz Uniteda in Cityja rešiti klub, ki so ga roko na srce že številni odpisali. Planet nogomet je tokrat obiskal Lyndon Tomlinson.

Verjetno ste to vprašanje v zadnjem času že velikokrat slišali, a vseeno: kako se lahko zgodi, da nekdo, ki je delal za Manchester City in Manchester United, pride v zadnjeuvrščeni klub v drugi slovenski nogometni ligi?
V ozadju zgodbe, kako je prišlo do tega, bi lahko brez dvoma povedal marsikaj. Toda za zdaj želim poudariti predvsem to, da sem zelo vesel, da sem tukaj, da sem navdušen nad izzivom in da upam, da bodo moja znanja in izkušnje iz preteklosti koristile Taboru.
Ampak vseeno: kako je sploh prišlo do vašega sodelovanja s Taborom? Kdo je s kom navezal prvi stik in ali ste potrebovali veliko časa, da ste se odločili za tako, recimo temu, pogumen korak v svoji karieri?
Ko se mi je pred nekaj leti ameriška lastniška skupina približala s podrobnim načrtom projekta, sem bil navdušen nad njihovo vizijo in predanostjo. To je bilo nekaj, kar sem že nekaj časa iskal ali vsaj razmišljal o tem. Po odhodu iz Manchester Uniteda sem kratek čas delal v nogometni menedžerski agenciji in ugotovil, da to ni zame. Zelo rad delam v klubskem nogometu, vendar sem bil hkrati pogosto razočaran nad birokracijo, politiko in težavami pri sprejemanju odločitev ali vzpostavljanju boljših procesov, v katerih bi se stvari lahko zgodile in potekale hitreje, kar pomeni, da smo pogosto zamudili oziroma iz rok izpustili kar nekaj nogometašev. Veliko igralcev, ki sem jih gledali in ki so bili poceni, je kasneje igralo na zelo visoki ravni in prestopilo za neverjetne zneske. Glede na to mi je postalo jasno, da želim biti del skupine, ki želi pridobiti klub (in nadaljnje klube v prihodnosti), v katerem bi bil lahko odgovoren za sprejemanje odločitev o kadrovanju in bi bili lahko pogumni in ustvarjalni brez običajnih omejitev, s katerimi sem se soočal v preteklih klubih. Skupina lastnikov je preučila številne klube iz številnih držav in na koncu smo pristali pri Taboru, ki je izpolnil zahteve na številnih ravneh.
Prav tako je vprašanje, ki se v zadnjem času redno zastavlja: kaj se bo zgodilo, če bo Tabor izpadel iz 2. SNL? Boste zapustili Sežano? Ali je vaš projekt dolgoročen?
Tukaj sem dolgoročno, o tem ni dvoma. Pri Manchester Unitedu sem preživel pet let, zadnji dve selitvi pa se zame osebno nista izšli – zato mora biti to na osebni in tudi profesionalni ravni uspeh. Dobra stvar zame je bila, da sem vedno želel imeti nadzor nad kadrovanjem in skavtiranjem, tako pri proračunu kot pri odločitvah. Če bomo izpadli, se bomo ponovno usedli za isto mizo in se odločili za najboljšo strategijo, da se vrnemo v drugo in nato v drugo ligo. To je bolj zelo dolgoročna vizija. Želimo ustvariti svoj DNK in identiteto in sčasoma nam bo to tudi uspelo. Želimo iskati nadarjene mlade nogometaše, jih razvijati in prodajati. Ta proces se ne zgodi hitro. V preteklosti sem pogosto uporabljal besedo ‘projekt’, zdaj pa na Tabor ne želim gledati kot na projekt. Zame je veliko več kot to. Če bomo razvili in prodali nekaj igralcev, potem tudi če bomo v tretji ligi, to ne bo katastrofa. Klub je že bil v 3. ligi in se vrnil v 1. ligo, zato vemo, da je to mogoče. Tukaj imamo sredstva v igralcih, prav tako bomo še naprej kadrovali. Ob tem moramo zaupati procesu; dolgoročni uspeh bo neizogibno prišel. Raje ne bi spreminjal časovnega okvira naših načrtov in prepričan sem, da bomo ostali v 2. SNL. Toda če bomo padli, se bomo na novo prešteli, se osredotočili in šli naprej. Če bomo obstali v 2. SNL, bo šel naš načrt nemoteno naprej: vlagali bomo v infrastrukturo, vizijo in igralce. Želimo ponovno postati prvoligaški klub. Naša miselnost pri vsem, kar počnemo, kako se obnašamo, kako postavljamo standarde igralcem, bi morala biti skoraj takoj takšna kot pri klubu iz 1. SNL.

Kako boste Tabor rešili pred izpadom v nižji rang tekmovanja? Bodimo iskreni, stanje je vse prej kot rožnato.
Predvsem se bo moštvo močno okrepilo glede na junijsko stanje. Če bi imeli že tedaj na voljo ekipo, ki smo jo imeli od septembra dalje, zagotovo ne bi bili v položaju, v katerem smo trenutno. Moštvo smo že nekoliko okrepili, prišli bodo še nekateri novi nogometaši, zgodili se bodo tudi odhodi. Jasno je, da bo spomladi na delu drugačna ekipa. Zavedamo se položaja, v katerem smo, zavedamo se tudi, da moramo nadoknaditi zaostanek, ki smo ga pridelali jeseni. Imena na papirju uspeha seveda ne zagotavljajo, toda trdo delamo za to, da bi bilo naše delo vidno tudi na terenu. Napredovali smo v igralskem smislu, a hkrati tudi v smislu opreme, prehrane, prostorov in tako dalje. Počasi uvajamo novosti in spremembe, predvsem pa ves čas komuniciramo. Vsak dan se pogovarjamo. Pred nami je, jasno, 12 finalnih tekem in potrudili se bomo, da bomo osvojili kar največ točk.
Ali nam lahko poveste kaj več o podjetju, ki se je Taboru pridružilo kot poslovni partner? Kakšno je vaše poslanstvo, vizija, glavne želje in cilji?
Mislim, da bi morala biti kmalu podana uradna izjava o tem. Dokumenti so že skoraj povsem pripravljeni in ko bo vse zapečateno, bomo lahko kaj več spregovorili tudi o tem.
Prestopni rok je v polnem teku – ali lahko pričakujemo še veliko sprememb?
Seveda. Toda moramo biti spretni, saj smo skoraj že na meji glede števila igralcev izven Evropske unije. Prav tako smo v bitki za določene igralce dobili konkurenco v obliki klubov, kot sta Gorica in Krka. Do konca prestopnega roka je še nekaj časa, kar nam omogoča kakšno možnost presenečenja, saj se je trgovanje v številnih državah že zaključilo. Ob koncu prestopnega roka se spogledujemo z nogometaši, ki imajo nekaj več, ki so nekaj posebnega. Potrebujemo takšne, ki bodo lahko prispevali k obstanku v ligi. Če nam bo uspelo, sem prepričan, da se bomo v naslednji sezoni s trenutnim kadrom borili za vrh lestvice. Ob tem pa ne smem pozabiti poudariti, da pozorno spremljamo tudi številne mlade slovenske nogometaše.
Ali ste zadovoljni z delovnimi pogoji, ki jih imate v Sežani? Dejstvo je, da ste vajeni veliko bolj urejenega nogometnega okolja.
Rad bi imel na voljo nekakšen strateški oddelek za iskanje okrepitev, kot sem ga imel v Manchester Unitedu ali Manchester Cityju, in upam, da bomo sčasoma vzpostavili mrežo skavtov, kar bi nam omogočalo, da bi bili v tem pogledu v Sloveniji v ospredju. Poznavanje lastnega trga bo ključnega pomena in nam bo dalo znanje in orodja, da bomo pri kadrovanju pametni. Taboru moramo dodati nove plasti. Denar ne bo hitro rešil težave, vendar bodo prave naložbe v ljudi (osebje in igralce) ter infrastrukturo olajšale našo rast. Če pogledate spremembe, ki se zdaj dogajajo v Manchester Unitedu z Radcliffom in Ineosom, bi v času, ko sem bil tam, za to dal vse – nogometna uspešnost pred financami. Vendar vemo, da to ni tisto, kar bo Taboru omogočilo preživetje in razcvet. Moramo uravnotežiti poslovne knjige, biti trajnostno naravnani, delati bolj trdo in pametno. Zagotoviti želimo dober produkt na igrišču in zunaj njega, na katerega bodo naši navijači lahko ponosni, biti preudarni pri kadrovanju in razvoju ter prodaji igralcev. To se ne bo zgodilo čez noč, vendar si za to prizadevamo. Vsak dan dvigujemo standarde in korak za korakom bomo napredovali.

Ali vam pri delu v Sloveniji veliko pomagajo izkušnje, ki ste jih pridobili z delom za tako prestižna kluba, kot sta United in City? Ali pa gre za tako drugačno okolje, da to ne šteje kaj prida?
Dolgoročno bo to zelo pomagalo. Z enim očesom gledamo v prihodnost, kam želimo priti in kaj želimo doseči, zdaj pa, če sem iskren, malo gasimo požare. Kratkoročno nam to lahko pomaga pri zaposlovanju nekaterih igralcev, ki so imeli velik potencial in se želijo vrniti na raven, na kateri so igrali. Lahko vam povem, da imamo nekaj neverjetnih talentov iz letnikov 2007, 2008 in 2009, ki bodo del skupine FMCF in člani Tabora. Imeli bomo fantastično strukturo in strategijo ter sčasoma tudi pogoje, ki bodo temu ustrezali. Toda zdaj je pred nami realnost – 12 tekem za obstanek v ligi. To je zame nov izziv in vem, da bomo čez pet let v povsem drugačnem položaju. Vendar moramo najprej premagati nekaj kratkoročnih ovir.
Kakšni so vaši prvi občutki po prihodu v Slovenijo? Sprašujemo o kakovosti nogometa, čeprav je res, da lahko za zdaj največkrat komentirate le na podlagi svojega kluba. Ste pričakovali več? Ali pa ste bili presenečeni nad ravnijo kakovosti?
Prvi vtis je, da klubi na vrhu Prve lige Telemach – Celje, Maribor in Olimpija – delajo stvari dobro. Imajo pa tudi konkurenčne proračune v primerjavi z nami. Mi smo šele na začetku in stvari bodo organsko rasle. Drži, so dnevi, ko pogledam in ugotovim, da nas čaka še veliko dela, tako na igrišču kot zunaj njega. Že samo naš položaj v ligi je prva stvar, ki ga ljudje pogledajo, zato smo vedeli, da se moramo izboljšati, in še naprej si moramo prizadevati za vsakodnevne izboljšave. Toda iz istega razloga vsak dan z našo prvo ekipo opazujem igralce, kot so Vrabec, Vuleta, Benali, Kalšek in Pavlović, in veseli me, da imamo nekaj mladih potencialnih igralcev na visoki ravni in upam, da nas čaka svetla prihodnost.
Ste, brez zamere, pred prihodom na Tabor dejansko sploh kaj vedeli o slovenskem nogometu?
O Mariboru sem nekaj vedel, saj smo leta 2011, ko sem delal v Birmingham Cityju, z njim igrali v ligi Europa in zmagali na obeh tekmah. Takrat smo kljub temu izpadli, a je bilo dobro, saj smo videli, da so se nekateri dobri mladi igralci iz akademije začeli uveljavljati. Toda če sem iskren: če ne bi bilo Benjamina Šeška, nisem prepričan, da bi že pred prihodom v Sežano kdaj obiskal Slovenijo oziroma da bi o njej vedel kaj prida veliko. Gledal sem ga, kako igra v Domžalah, gledal sem ga tudi v drugih krajih. Vedno mi je bilo prijetno v tej državi, glede na Šeškov vzpon in uvrstitev Slovenije na Euru 2024 pa se mi zdi, da je bil tudi trenutek za moj prihod sem pravi.
Ob koncu malce za šalo, malce za res: kdo bo zmagal na tekmi med Slovenijo in Anglijo na Euru 2024?
Seveda bo Anglija zmagala! Ampak če se bo Slovenija skupaj z nami uvrstila iz skupine in če bo morda Benjamin Šeško na tej poti dosegel nekaj golov, sem prepričan, da bomo vsi zadovoljni.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet