Igral je za celjski Šampion, v Energie Cottbus mu je pomagal Bojan Prašnikar, tam pa … Vladimir Golemić: “O, kje si, četnik!”

Vir fotografije: Vicenza
Izkušeni srbski nogometaš Vladimir Golemić je v dolgem intervjuju za Mozzart Sport razkril svojo neverjetno nogometno zgodbo, ki je bila v mlajših letih močno povezana tudi s Slovenijo. Ko v Srbiji ni več videl prave prihodnosti, je bolj po naključju odšel v Slovenijo, nato pa po zaslugi Bojana Prašnikarja iz celjskega Šampiona prestopil v Energie Cottbus.
Toda v Nemčiji je Vladimir Golemić naletel na nogometaša hrvaških korenin iz Bosne in Hercegovine, katerega je v omenjenem intervjuju predstavil v sila negativni luči in s svojimi odmevnimi besedami dvignil ogromno prahu.
“Kako sem prišel v Slovenijo? V Celje sem šel s svojo družino, saj imamo tam prijatelje. Oče je plesal folkloro, občina Laško in občina Trstenik pa sta pobrateni občini, tako se je on spoznal z ljudmi od tam. Tja smo šli družinsko na dopust, jaz pa sem kopačke vedno nosil s seboj, kamorkoli sem šel. Očetov prijatelj me je vprašal, ali bi šel na preizkušnjo v lokalni klub, in tam sem treniral en teden. Želeli so me zadržati, a ovira je bila v tem, da so Srbi takrat potrebovali vizum. Rekli so mi, da me čakajo, vendar mi niso mogli ničesar obljubiti, dokler tega ne rešim,” je za Mozzart Sport Vladimir Golemić uvodoma pojasnil, kako ga je še kot najstnika pot zanesla v Slovenijo, kjer je nato dejansko tudi ostal.
“Iz Kruševca sem vzel izpisnico nekje novembra ali decembra, nato pa dobil vizum. V Sloveniji sem se vpisal v šolo, garancijo pa so predstavljali očetovi prijatelji, ki so prevzeli skrbništvo, saj sem bil še mladoleten. V Celju sem nadaljeval z igranjem, bil sem eden najboljših vezistov v mladinski ligi, nato pa sem šel na preizkušnjo v Rudar Velenje. Trener je bil Bojan Prašnikar, ki mi je po sedmih dneh rekel: ‘Jaz bi te obdržal, ampak si tujec. Imam jih šest, ti pa zdaj nisi igralec, ki bi delal razliko. Mlad si, potrebuješ minute, poskusi najti kaj drugega.’ Vrnil sem se v Celje in razmišljal, kaj naprej, ko me je po treh dneh poklical Prašnikar in mi povedal, da pri Energie Cottbus iščejo mladega igralca mojega profila. Uredil mi je preizkušnjo, ki sem jo uspešno opravil, in podpisal sem dveletno pogodbo. Vsaj tako sem mislil,” je nadaljeval leta 1991 rojeni Vladimir Golemić, ki je v Sloveniji odigral 25 tekem v 2. SNL, 1 tekmo v 3. SNL in 39 tekem v prvi mladinski ligi, v kateri je zabil 7 golov.
Vladimir Golemić: “Kaj pa jaz vem o vojni…”
Potem je, kot rečeno, sledila selite v Nemčijo, kjer pa mu je življenje zagrenil soigralec Tomislav Piplica: “Ni mi bilo prijetno, saj sem imel v klubu Tomislava Piplico. Pride v garderobo, vsi se pozdravljajo, meni pa reče: ‘O, kje si, četnik… Vi Srbi praznujete zgolj izgubljene vojne.’ Saj veste, kakšne zgodbe so bile to… Nikoli v karieri nisem videl takšnega sovraštva. Kaj pa jaz vem o vojni, kdaj je bila in kaj se je dogajalo? Rojen sem leta 1991. Govoril sem angleško, vendar sem potreboval pomoč tudi z nemščino – zaradi zavarovanja, registracije, administracije… Pridem v garderobo, on pa mi niti besede noče prevesti. Ne zanima ga, da bi mi pomagal kaj podpisati ali urediti. Jaz pa sploh ne vem, kaj podpisujem. Lahko bi mi kdo rekel: ‘Daj ledvico,’ pa bi podpisal.”
Glede nekdanjega reprezentanta BiH, ki je za Energie Cottbus igral kar 11 let in v tem času zbral 248 nastopov, je Vladimir Golemić nadaljeval: “Do mene je bil res nekorekten. Kadarkoli je imel priložnost, da mi podtakne nogo, je to storil. Da vzameš mladega fanta in mu namerno škodiš… Kasneje je prišel nek Hrvat z avstrijskim potnim listom in zanj je bilo vse možno! Ugotovil sem, da me ‘ne prebavlja’. A če me že ne maraš, mi vsaj ne škoduj. Zato sem si želel oditi nekam drugam, saj v Cottbusu nisem bil ne srečen ne izpolnjen. Vrnil sem se v Slovenijo, leto in pol igral drugo ligo, nato pa šel na preizkušnjo v Lučane.”
Vladimir Golemić, ki ima tudi potni list Poljske, od koder prihaja njegova babica, je kariero zgradil sila uspešno kariero, med drugim je v Italiji igral za Crotone in Vicenzo (tam je bil kapetan, njegov soigralec je bil nekaj časa tudi Tjaš Begić), skupno pa v Serie B v statistiko vpisal 69 nastopov. Trenutno spet nastopa v Srbiji, januarja je podpisal za Mladost Lučani.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet