UEFA pod vodstvom Aleksandra Čeferina proti širitvi pristojnosti tehnologije VAR: “Dodatne prekinitve bi škodile nogometu”

Foto: Blaž Weindorfer & Morgan Kristan / Sportida
Evropska nogometna zveza (UEFA), ki jo vodi predsednik Aleksander Čeferin, se odločno postavlja proti predlogom za širitev pristojnosti sistema VAR (video pomočnika sodnika), ki bi posegal tudi v presojo kotov in drugega rumenega kartona. Po mnenju vodstva zveze bi takšna razširitev povzročila dodatne prekinitve igre, s čimer bi bile dejansko izničene prednosti, ki jih je tehnologija prinesla do zdaj.
Zadržanost UEFA se nanaša predvsem na razprave znotraj International Football Association Board (IFAB), zakonodajnega telesa svetovnega nogometa, ki naj bi v prihodnjih mesecih razpravljalo o morebitnih spremembah pravil. Ena izmed njih vključuje tudi možnost, da bi VAR razveljavljal napačno dosojene kote ali odločal o drugem rumenem kartonu, ki vodi v izključitev. V obeh primerih UEFA izraža resne pomisleke. Še posebej zato, ker bi odločanje o drugem rumenem kartonu pogosto temeljilo na subjektivni presoji, kar odpira številna vprašanja o doslednosti in časovni učinkovitosti sistema.

Močno nasprotovanje je UEFA izrazila tudi do še bolj radikalnega predloga, ki zadeva izvajanje enajstmetrovk. Po tej ideji bi bil strel z bele točke med tekmo zaključen, če bi vratar obranil prvi strel – žoga bi se torej štela kot “mrtva” in nadaljevanje akcije ne bi bilo dovoljeno. Takšno pravilo bi popolnoma spremenilo dinamiko izvajanja najstrožjih kazni in bi po mnenju virov znotraj UEFA pomenilo nesprejemljivo poseganje v pravila igre.
Za Čeferinovo organizacijo je to kategoričen ne
Vir znotraj UEFA je za The Times povedal, da bi bil “večji obseg delovanja VAR težko sprejemljiv“, predlog o enajstmetrovkah pa je označil za “kategoričen ne“. Po njihovem mnenju je nujen poglobljen dialog med vodstvi UEFA, IFAB in FIFA, preden se sploh razmišlja o tovrstnih spremembah. UEFA je bila sicer že marca letos nezadovoljna z dejstvom, da IFAB sprejema spremembe brez predhodnega posvetovanja. Ena takšnih je nova določba, da vratar, ki žogo zadrži več kot osem sekund, zakuha kot nasprotne ekipe.
Vse spremembe, ki bi jih IFAB sprejel marca 2026, bi začele veljati pred svetovnim prvenstvom v ZDA, Mehiki in Kanadi. A medtem ko nekateri zagovorniki tehnologije menijo, da bi moral VAR imeti možnost posegati pri očitnih napakah, denimo napačno dosojenih kotih, UEFA opozarja na nevarnost pretirane fragmentacije igre.
Čeprav so se o širitvi pristojnosti VAR prvič resneje pogovarjali že na zasedanju IFAB v Londonu leta 2023, takrat ni prišlo do konkretnih odločitev. Zdaj se zdi, da bo razprava znova na mizi že novembra, ko bo potekala redna letna poslovna seja IFAB, končna glasovanja o morebitnih spremembah pa bodo sledila marca prihodnje leto. UEFA, ki že dlje časa zagovarja načelo “manj je več” pri uporabi VAR, bo torej v prihodnjih mesecih igrala pomembno vlogo pri obrambi tradicionalne strukture igre – z mislijo na njeno pretočnost, gledljivost in športni značaj.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet