Tudi iz majhnega lahko zraste veliko: Nogomet v Trebnjem vse bolj in bolj pridobiva na veljavi, napredek pa je viden na vseh ravneh
Vir fotografije: NK Trebnje
Kako iz nič ustvariti in na noge postaviti nogometni klub? Vprašajte nogometne zanesenjake iz Trebnjega, kjer so se leta 2009 skorajda čez noč odločili za to, da bi bilo fino, če bi tudi njihov kraj imel svoj nogometni kolektiv. A kako to storiti brez česarkoli? No, lahko zagotovo ni bilo, toda zgodba, ki se je pred 15 leti začela pisati predvsem ponižno in brez visokoletečih ciljev, dobiva vse bolj in bolj pozitivne obrise. Nogometni klub Trebnje je morda že res precej daleč stran od najboljših v državi, toda temelji, na katerih raste, so pravi.
To se že kaže tudi v članskem nogometu. Trebnje trenutno nastopa v tako imenovani Regionalni ljubljanski ligi, ki je po kvaliteti četrta najmočnejša v državi. In kdo vodi na lestvici po petih odigranih krogih? Trebnje. Trebanjci so po petih tekmah še neporaženi, v statistiko so vpisali štiri zmage.
V preteklem krogu so doma premagali nekoč visokoleteči Interblock, pred 80 gledalci je edini zadetek dosegel Jan Novak, ki ga je slovenska nogometna javnost spoznala leta 2017, ko je iz Krke odšel v Anglijo, kjer je podpisal za Brentford.
Sredstva tudi za obnovo infrastrukture
Nogometni klub iz Trebnjega, v katerem ključne “vogale hiše” podpirajo predsednik Dejan Smuk, podpredsednik in vodja nogometne šole Leon Lobe, sekretar kluba Marko Šalehar, Beki Rušiti, vodja mladinskega pogona, in Dejan Benčina, medijski predstavnik kluba, si že leta prizadeva pridobiti večjo pozornost tako v lokalni skupnosti kot tudi športni javnosti, kar je ob uspehih tamkajšnjih rokometašev jasno vse prej kot lahka naloga. Vendarle pa se stvari počasi spreminjajo na bolje. Klub je v zadnjem času sestavil obetavno ekipo, ki je – kot rečeno – nad pričakovanji začela novo sezono.
V njej izstopa tudi nekdanji mladi slovenski reprezentant Žiga Kastrevec, trener je njegov oče Andrej Kastrevec, medtem ko se v ekipi prepletajo tudi izkušnje igralcev iz prve lige in energija mladih talentov. Trenerji in igralci so optimistični, saj se sadovi dobrega dela že kažejo tudi na igrišču, dodatna medijska podpora pa bi, kot pravijo, bila več kot dobrodošla.
V preteklih mesecih so bili v Trebnjem uspešni tudi na finančnem področju, saj so na razpisih pridobili kar 205.000 evrov, kar je klub prejel od Nogometne zveze Slovenije, Fundacije za šport in Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport. S temi sredstvi so lahko začeli s prenovo in izgradnjo infrastrukture, ki vključuje obnovo stadiona in postavitev novega igrišča z umetno travo. To bo članom kluba omogočilo treninge in igranje tekem ne glede na vremenske razmere, kar je bilo doslej težavno, saj je obstoječe igrišče z naravno travo obremenjeno z več kot 300 otroki in člansko ekipo.
Člani selekcije U5 trenirajo kar v vrtcu
Nova infrastruktura bo pomembno izboljšala pogoje za trening, saj poleg osrednjega igrišča z umetno travo že načrtujejo še eno z naravno travo. Poleg tega so letos že zaključili izgradnjo manjšega igrišča za selekcije do U11. Načrtovano širjenje infrastrukture bo nogometnemu klubu omogočilo nemoteno delo z vsemi starostnimi selekcijami, kar je pomembno za nadaljnji razvoj tako mladih nogometašev kot članske ekipe.
Klub je še posebej ponosen na svojo nogometno šolo, ki skrbi za kar 180 mladih nogometašev, med njimi več kot 50 otrok v selekciji U5, za katere vadbo izvajajo kar v vrtcu. Gre za enega redkih klubov v Sloveniji, ki je zgradil malo nogometno igrišče znotraj vrtca, kjer vadbo vodi vzgojitelj, ki je hkrati licencirani trener Nogometne zveze Slovenije Mladen Šiška. Na ta način so uspešno povezali vzgojno-izobraževalni proces z nogometno vzgojo že pri najmlajših. Poleg tega okoli 70 otrok trenira v šolskem krožku, ki ga izvaja klub.
Kljub temu, da klub vsako leto izgubi nekaj talentov, ki jih prevzamejo večji klubi iz Ivančne Gorice, Grosuplja in Novega mesta, v Trebnjem verjamejo, da bo nova infrastruktura, skupaj z uspehi članske ekipe, prispevala k še boljšim rezultatom in stabilnejšemu razvoju. Navsezadnje pa je trdo delo nogometnih navdušencev že prepoznala tudi trebanjska občina, ki tudi sama prispeva svoj delež k zgodbi, ki se je – kot rečeno – začela iz nič. Potem pa so zavihali rokave in… Zgodba o uspehu? Morda ne filmska zgodba o uspehu, brez dvoma pa zgodba, ki priča, kako lahko iskrena ljubezen do nogometa premaga marsikatero oviro.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet