Rogaška klube, ki na nedovoljen način snubijo njene igralce, javno opozarja in jih svari pred resnimi posledicami njihovega početja
Foto: Nik Moder / Sportida
Čeprav je Rogaška ostala brez licence, brez mesta v Prvi ligi Telemach in tudi brez na igrišču priigrane Evrope, to ne pomeni, da je klub iz Rogaške Slatine kar zaprl svoja vrata. Daleč od tega. Navsezadnje klub še vedno čaka na dokončno odločitev oziroma potrditev tega, kje bo igral v prihajajoči sezoni. Med drugim to pomeni tudi, da so vse podpisane pogodbe z nogometaši in trenerji še naprej veljavne. Zaradi tega so pri Rogaški precej nezadovoljni z odnosom določenih posameznikov in tudi klubov, ki se želijo okrepiti z nogometaši aktualnega slovenskega pokalnega zmagovalca.
V luči zadnjih dogodkov na prestopni tržnici (Domžale so že javno naznanile prihod Luke Kambiča, na kasneje izbrisani fotografiji z zbora na začetku priprav je bilo moč videti, da si je opremo nadel tudi Rene Rantuša Lampreht) je stališče kluba osvetlil Nino Ivačič, športni direktor Rogaške.
“Do sedaj smo v klubu izpeljali samo en prestop in tri sporazumne prekinitve pogodbe. Pogodbo so prekinili Žan Flis, Emanuel Mihalić in Matic Marcius, iz našega kluba v Botev Plovdiv pa je prestopil Alen Korošec. Za predčasno sporazumno prekinitev smo se dogovorili tudi s trenerjem Domnom Beršnjakom. Nikakor pa v NK Domžale nista prestopila Luka Kambič in Rene Rantuša Lampreht, saj imata z NK Rogaška veljavno pogodbo do konca sezone 2024/2025 ne glede na to v katerem rangu tekmovanja bo naš klub nastopal,” je dal za Planet nogomet uvodoma jasno vedeti Nino Ivačič.
Športni direktor kluba iz zdraviliškega mesta je nadaljeval: “Nedvomno jasno je, da ima NK Rogaška za sezono 2023/2024 veljavno licenco, ta pa traja do 30.6.2024. V kateri ligi bo NK Rogaška igrala naslednjo sezono, bomo pa, glede na informacijo s strani NZS, izvedeli šele s sklepom izvršnega odbora NZS, ki se bo sestal komaj konec junija in sporočil udeležence posameznih tekmovanj. Skladno s terminologijo pravil FIFA in NZS je NK Rogaška v aktualni sezoni na igrišču priborila obstanek v 1. SNL, zato igralec s tolmačenjem, da je klub izpadel v nižji rang tekmovanja, ne more prekiniti pogodbe.”
Tudi s pomočjo arbitraže, če ne bo šlo drugače
Nino Ivačič je med drugim poudaril, da tudi v primeru, če bo Rogaška padla na dno slovenske nogometne piramide, nogometaši ne bodo imeli avtomatično prostih rok. “V primeru dokončne nepodelitve licence za tekmovanje v 1. SNL v sezoni 2024/2025 terminološko to pomeni, da NK Rogaška administrativno ne bo uvrščena v 1. SNL, zato se bo igralcem pogodba avtomatsko prekinila le v primeru, da imajo v pogodbi izrecno navedeno, da se pogodba prekine, če klubu ni podeljena licenca za tekmovanje v 1. SNL. Takšnih igralcev je v klubu samo pet, štirje med njimi pa so klub že zapustili,” je pojasnil Nino Ivačič, ki pričakuje bolj korekten odnos nogometašev, agentov in drugih klubov.
“NK Rogaška se zaveda situacije, v kateri je klub, posledično tudi igralci. Klub od igralcev ne bo zahteval, da igrajo v 4. rangu tekmovanja, če bo prišlo do tega scenarija. Glede na to, da je pa večino teh igralcev na nogometni zemljevid postavil ravno NK Rogaška, pa klub upravičeno pričakuje vsaj korekten odnos igralcev in njihovih agentov do kluba, kot ga je imel klub veš čas sodelovanja do njih. Realni smo in se zavedamo, da za igralce v tej situaciji ne moremo iskati odškodnine v višini njihove prave tržne vrednosti, kljub temu pa smo mnenja, da je klub upravičen vsaj do minimalnih odškodnin in morebitne soudeležbe pri naslednji prodaji igralca. Ravno zato smo se z vsemi interesenti za naše igralce pripravljeni pogovarjati o pogojih prestopa, v nasprotnem primeru bo pa klub pogodbe z igralci spoštoval tudi v naslednji sezoni, ne glede na rang tekmovanja v katerem bomo nastopali,” je za našo spletno stran ob koncu dejal Nino Ivačič in zaključil: “Nikakor Rogaška svojih pravic ne želi uveljavljati na arbitraži, sploh ne na škodo slovenskih klubov, v skrajnem primeru pa bo za zaščito svojih interesov to primorana storiti. Nekatera dobronamerna opozorila klubom so že bila poslana ravno v izogib nepotrebnim postopkom. V praksi imamo skoraj vse primere enake primeru Čuber Potočnik, pa vemo, da je fant na koncu plačal odškodnino, pol sezone ni igral nogometa, Köln pa dva prestopna roka ni smel registrirati igralce. Mi tega igralcem in klubom ne želimo.”
Avtor: Uredništvo Planet nogomet