Odgovorno igranje iger na srečo: kaj slovenski nogometni klubi delajo na področju ozaveščanja o tveganju pri igrah na srečo

Igre na srečo in nogomet sta področji, ki sta medsebojno precej prepleteni. Pojavlja se partnersko sodelovanje med različnimi klubi in sponzorji, saj je le-to v obojestransko korist. V Sloveniji je tovrstna oblika sodelovanja razmeroma dobro urejena, obe sodelujoči strani pa sta dobro seznanjeni s konceptom odgovornega igranja iger na srečo, z ozirom na katerega je potrebno ustrezno prilagoditi oglaševalske materiale. S tem izkazujeta zavezanost odgovorni obravnavi posameznikov, ki se soočajo s to obliko odvisnosti.
Tako slovenski nogometni klubi kot tudi športne stavnice in spletne igralnice, torej najboljše spletne igralnice, ki so svoje poslovanje legalizirale z licenco, redno sodelujejo s pooblaščenimi nadzornimi organi. S skupnimi močmi in prizadevanji izvajajo različne ukrepe, s pomočjo katerih ustvarjajo doprinos k ozaveščanju o tveganjih, povezanih z igranjem različnih oblik iger na srečo ter skrbijo za dobro počutje svojih navijačev in širše skupnosti. Vsak slovenski ljubitelj stav pa mora poskrbeti, da izbere ugleden online casino oz. le najboljše športne stavnice, ki se zavzemajo za to področje in spoštujejo zakonodajo.
Vloga slovenskih nogometnih klubov pri spodbujanju odgovornega igranja iger na srečo
Da na področju ozaveščanja o nevarnostih te oblike odvisnosti pride do preboja, je ključnega pomena tesno sodelovanje med vsemi, ki so del te verige. To se kaže na naslednjih področjih:
Sponzorska in oglaševalska politika
Športne stavnice imajo nalogo iskanja sponzorskih priložnosti, zato tesno sodelujejo s športnimi ekipami. Slovenski nogometni klubi pa se strogo držijo smernic in zakonodaje, saj so dolžni zagotoviti, da tovrstna partnerstva ne ogrozijo temeljnih načel iniciative za odgovorno igranje iger na srečo. Slovenska zakonodaja dovoljuje sponzorstva s strani državno reguliranih ponudnikov spletnih stav, kar klubom zagotavlja finančno podporo, hkrati pa se ohranja nadzor nad objavo oglasov, povezanih z igrami na srečo. To vključuje strogo prepoved oglaševanja, ki cilja mladoletne osebe in ranljive skupine, strog nadzor pa se vrši tudi nad promocijskimi materiali, ki se prikazujejo v okolici stadionov in na medijskih platformah.
Sodelovanje s ponudniki iger na srečo
Slovenski nogometni klubi tesno sodelujejo z licenciranimi prireditelji iger na srečo, tudi z vidika snovanja oglaševalskih vsebin. Tovrstna partnerstva pogosto vključujejo skupne pobude, namenjene izobraževanju navijačev o tveganjih, povezanih z igrami na srečo, in zagotavljanju izobraževalnih virov, ki so v pomoč vsem posameznikom, ki se spopadajo z odvisniškimi tendencami.
Klubi pogosto organizirajo delavnice, delijo informativno gradivo in prikazujejo sporočila o odgovornem igranju iger na srečo neposredno med tekmami. S tesnim sodelovanjem si klubi in operaterji prizadevajo ustvariti okolje, v katerem se na igre na srečo gleda izključno kot na obliko zabave in ne kot način za ustvarjanje dodatnega zaslužka.
Vključevanje in izobraževanje skupnosti
Slovenski nogometni klubi se zavedajo vplivne vloge, ki jo imajo v družbi, zato sodelujejo v programih ozaveščanja skupnosti o tveganjih, povezanih z igranjem iger na srečo. Tovrstne pobude pogosto vključujejo povezovanje s šolami, lokalnimi organizacijami in zdravstvenimi organizacijami, ki izvajajo izobraževalne delavnice o odgovornem igranju iger na srečo.
S spodbujanjem odprtega dialoga in zagotavljanjem preverjenih informacij želijo nogometni klubi posameznike opremiti s potrebnim znanjem za sprejemanje premišljenih odločitev v zvezi z igrami na srečo.
Nacionalne pobude za podporo odgovornemu igranju na srečo
Zavezanost načelom odgovornega igranja iger na srečo ni le stvar etičnega prepričanja in vrednot, temveč je ena izmed zahtev za skladnost z zakonodajo. To je razlog, zakaj so športne stavnice dolžne svojim uporabnikom zagotoviti dostop do ustreznih orodij in izobraževalnih materialov.
Programi samoizključitve
Temelj odgovornega igranja iger na srečo v Sloveniji je izvajanje programov samoizključitve. Po Zakonu o igrah na srečo ima uporabnik pravico zahtevati samoizključitev iz stavne platforme za obdobje od šestih mesecev do treh let. Ta prepoved je popolnoma izbirna, vendar ko posameznik poda svojo odločitev, je ta odločitev v izbranem časovnem okviru nepreklicna. Gre za izhod v sili v najbolj kritičnih situacijah, ko si odvisnik od iger na srečo ne zmore ali ne zna drugače pomagati oz. ne vidi drugega izhoda.
Podpora strokovnih organizacij in izobraževalni materiali
Slovenija poleg samoizključitve ponuja vrsto podpornih storitev za posameznike, ki imajo težave z odvisnostjo od igranja iger na srečo. Vlada sodeluje z neprofitnimi organizacijami, da tovrstnim posameznikom zagotovi dostop do strokovnega svetovanja, programov zdravljenja in telefonskih linij za pomoč.
Omembe vredna zdravstvena organizacija, ki deluje pri nas, je Center za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici, ki je specializiran za nudenje pomoči odvisnikom od iger na srečo, ponuja pa tako dostop do strokovnih terapevtov kot tudi storitev hospitalizacije. Poleg tega so bila razvita digitalna orodja, kot je aplikacija RE.START, ki posameznikom pomagajo pri učinkovitem obvladovanju svojih igralniških navad.
Vpliv ukrepov za odgovorno igranje iger na srečo
Skupna prizadevanja slovenskih nogometnih klubov, nadzornih organov in organizatorjev iger na srečo so prispevala h kulturi odgovornega igranja iger na srečo v Sloveniji. S poudarkom na izobraževanju, izvajanjem strogih oglaševalskih politik in zagotavljanjem podpore ranljivim skupinam želi Slovenija čim bolj zmanjšati negativne vplive, povezane z igrami na srečo. Ti ukrepi ne ščitijo samo posameznikov, ampak tudi krepijo integriteto športne industrije in industrije iger na srečo.
Obeti za prihodnost
Ker se področje iger na srečo še naprej razvija, zlasti zahvaljujoč vzponu športnih stavnic in drugih spletnih platform, morajo slovenski nogometni klubi in pooblaščeni organi še naprej delati na področju izvajanja nadzora.
To vključuje skrbno pregledovanje skladnosti oglaševalskih vsebin z zakonodajo, nogometni klubi in športne stavnice pa imajo dolžnost, da ljudem zagotovijo neoviran dostop do izobraževalnih materialov na to temo, zagotoviti pa jim morajo tudi kontaktne podatke strokovnih organizacij, ki delujejo na tem področju.
Ker je družba glede pomembnosti te problematike čedalje bolj ozaveščena, lahko pričakujemo premike na področju ozaveščanja o odgovornem igranju iger na srečo tudi v prihodnosti.
Zaključna misel
Slovenski nogometni klubi igrajo ključno vlogo pri spodbujanju ozaveščenosti o tveganjih, povezanih z igranjem iger na srečo. V ospredju je odgovorno oglaševanje sponzorjev, povezovanje skupnosti in sodelovanje z nadzornimi organi. Kakor pravijo, v slogi je moč, in le s skupnimi močmi lahko ustvarimo okolje za sklepanje stav, ki je varno za vse udeležene.