Turki v Mariboru krepijo prvo moštvo, toda ali bodo hkrati gradili? Eden od ciljev ekipe Acuna Ilicalija tudi nov center za trening
Foto: Žan Pak
“Ustvarjati pogoje na igrišču ni samo, da kupiš enega igralca, ki je bil včasih v Liverpoolu, ampak tudi vlaganje v infrastrukturo, ki ostane. To je trajnost. Ti igralci se bodo zamenjali,” je v tem tednu, ko mu je mariborski župan Saša Arsenovič podelil mestni pečat, posebno priznanje, namenjeno najuspešnejšim prebivalcem štajerske prestolnice, Matjaž Kek odgovoril na vprašanje o Turkih, ki so vstopili v Ljudski vrt. Njegove besede so povsem na mestu, navsezadnje nas že zgodba iz Ljubljane uči, da ima prav. Milan Mandarić je morda Olimpiji že res prinesel veliko odmevnih okrepitev in dva naslova prvaka. Toda kaj je pustil za sabo? Realno bolj kot ne zgolj spomine…
V Mariboru so prepričani, da bo pri njih drugače. Še več, Acun Ilicali se po besedah ljudi iz kluba spogleduje ne samo z uspehom na igrišču, marveč tudi z napredkom na številnih drugih področjih delovanja nogometnega kluba. “Moj prvi pogovor z njimi je bil usmerjen tudi v smer izgradnje novega centra za trening, je pa dejstvo, da se tega ne da narediti iz danes na jutri. Ne moreš v hipu narediti novih igrišč. To je proces, ki traja. Toda v klubu razmišljamo v tej smeri. Kako in kaj pa ni moja stvar,” je na tiskovni konferenci pred tekmo s Koprom dejal trener Maribora Ante Šimundža.
Stipe Jerič, mariborski predstavnik za stike z javnostmi, je trenerja štajerskega velikana dopolnil z naslednjimi besedami: “Lahko samo dodam, da je to eden od strateških ciljev kluba. Skupaj s strateškimi partnerji oziroma našimi turškimi lastniki. To je bilo kot strateški cilj izpostavljeno od začetka in vsi to tudi tako razumemo ter dojemamo. In so tudi že ideje, kako in kje, razvite.” Čeprav ima Maribor v Ljudskem vrtu na voljo za slovenske razmere vrhunski nogometni stadion, pa je dejstvo, da se že ob omembi površin za trening hitro zatakne. Šimundža je govoril tudi o tem.
“Težava so trening centri. To je problem slovenskega nogometa že dlje časa, ne samo zdaj. Kako to rešiti, ni moja stvar. To je problem vseh ljudi, ki delujejo v nogometu. Govorim o klubih, občinah, vzdrževalcih… Vemo, kaj vse potrebuje center za trening. Ko ti ustvariš pogoje za dober trenažni proces, je transfer iz trenažnega procesa v tekme veliko lažji in boljši. Zakaj gredo klubi v Turčijo na priprave? Zaradi hrane in hotelov? Zaradi igrišč! Prvi pogoj so dobra igrišča, možnost dobrega trenažnega procesa,” je poudaril 52-letni Ante Šimundža.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet