Za Köln je kazen “drakonska in absurdna”, Nemci pa so želeli, da bi FIFA kot njihovo pričo zaslišala tudi Milana Mandarića
Vir fotografije: YouTube (Biznis priče) - posnetek zaslona
Olimpija je “dobila bitko” s Kölnom, a bolj kot ne ostala praznih rok. Köln, ki v dveh prestopnih rokih ne bo smel registrirati novih nogometašev, mora Ljubljančanom plačati vsega dobrih 50.000 evrov. Kratko je potegnil tudi mladi slovenski napadalec Jaka Čuber Potočnik, 17-letnik štiri mesece ne bo smel igrati nogometa. Köln je zaradi sodbe Mednarodne nogometne zveze (FIFA) ogorčen, Nemci so prepričani, da se jim je zgodila huda krivica.
‘Ustne obravnave sploh ni bilo’
“Z našega vidika je FIFA sprejela popolnoma absurdno sodbo brez kakršnekoli podlage,” je poudaril direktor Kölna Christian Keller in dodal: “Sodba ne navaja, da je Köln igralca spodbudil k kršitvi pogodbe. V sodbi piše, da nasprotnega ne moremo dokazati. Tega v Nemčiji ne bi bilo. Sodba ni bila le farsa v smislu vsebine, ampak tudi v smislu postopka. Ustne obravnave sploh ni bilo. Trije sodniki so se umaknili v svoje sobice in izrekli sodbo, ki ne bi mogla biti bolj drakonska.”
Za Kellerje je sporno tudi, da je FIFA razsodila že 1. februarja, o sodbi pa vse vpletene strani obvestila šele 29. marca.
Keller je med drugim pojasnil, da je Köln Olimpiji ponudil plačilo zneska, ki naj bi ga Čuber Potočnik v pogodbi imel zapisanega kot odkupno klavzulo, in tudi nadomestilo za vzgojo nogometaša. Odkupna klavzula naj bi znašala 100.000 evrov, torej dvakrat toliko, kot je FIFA prisodila Olimpiji. Direktor nemškega kluba je razkril, da se je tudi Köln pritožil pri FIFA, in želel, da bi bile zaslišane številne priče, a se to ni zgodilo: “Oba kluba sta vložila tožbo, v našem je bilo poklicanih veliko prič. Nekdanji predsednik Olimpije (Milan Mandarić, op. a.) lahko priča, da je igralec dobil obljube, da bo lahko treniral s članskim moštvom, in da obstaja odkupna klavzula, ki je mimogrede tudi pisna.”
‘Na sreč postopek tam dejansko poteka’
Köln je potrdil, da bo pravico iskal na arbitražnem razsodišču CAS, za zdaj pa želi v prvi vrsti doseči, da bi bila izrečena kazen le pogojna, in sicer do končne odločitve v Švici. V tem primeru bi nemški prvoligaš ne glede na vse v poletnem prestopnem roku lahko trgoval, saj bo – tako Keller – postopek na CAS verjetno trajal štiri do šest mesecev. “Na srečo bo tam postopek dejansko potekal,” je pikro pripomnil Keller.