V statističnem drobovju rezultatske krize prvoligaša iz Domžal: Ni ga napada, ki bi lahko odtehtal slabo obrambo
Foto: Nik Moder / Sportida
Domžale vsako sezono v Prvi ligi Telemach sodijo v relativno ožji krog favoritov za evropska mesta. Pa vendar je v aktualni sezoni, po 13 odigranih krogih, stanje na lestvici za rumeno družino kar presenetljivo. Trenutno Domžalčani zasedajo skromno 8. mesto in so z 11 točkami le 3 točke oddaljeni od mesta, ki direktno vodi v nižjo ligo.
Ekipa Dušana Kosića je dosegla več zadetkov, kot recimo Mura, Aluminij, Radomlje in Rogaška. Njihovi pričakovani zadetki znašajo 16,66, kar se zelo sklada z njihovim napadom (17 dejanskih zadetkov). Številke v napadalnih kategorijah niso tako alarmantne. Na samo dveh tekmah niso dosegli zadetka. Problem tiči v obrambi, saj so prejeli kar 24 zadetkov na 13 tekmah. V tem pogledu je slabša le Rogaška (29).
Nasprotniki so si proti Domžalam ustvarili za dobrih 21 zadetkov priložnost (največ izmed vseh ekip v ligi), zadeli pa si jih 24. Razlika sicer ni velika, ampak prejeti zadetki se mnogokrat zgodijo na tekmah, kjer Domžalčani relativno kontrolirajo tekmo in so enakovreden nasprotnik.
Morda je temu potrebno pripisati mladost ekipe (domžalska je v povprečju s 23,2 leta tretja najmlajša v ligi). Njihovi branilci v povprečju štejejo 22,5 let, vratarji še ne 21 let, kar je zares nizka številka za tako pomembno vlogo na igrišču. O ostalih (morebitnih) razlogih za slabo obrambo pa malo več v nadaljevanju.
Da skuša Dušan Kosić najti rešitev iz tekme v tekmo, pričajo tudi menjave. Skupno so jih Domžalčani naredili 64 in so v samem vrhu pri tem, izenačeni so z Olimpijo. Je pa pri tem upoštevati, da imajo Domžalčani tudi določene probleme s poškodbami.
Domžalčani preveč dopuščajo nasprotnikom, da si ustvarjajo priložnosti. Samo Mura je bolj podvržena strelom nasprotnika v ligi. Na črno-bela vrata je bilo do sedaj usmerjenih 190 strelov, na Domžalska zgolj 5 manj.
Prej smo že omenjali, da je za morebitno slabo obrambo kriva mladost in neizkušenost. Po drugi strani pa Domžalčani na veliko izgubljajo žoge. Tu so v samem vrhu (slabši je le še Bravo). Do sedaj so jih na 13 tekmah izgubili kar 1404. Zadnjeuvrščena Rogaška recimo 100 manj. Če se žoga v izgradnji napada izgubi na vratarjevi tretjini, je velika priložnost za strel in posledično zadetek. Čeprav vse to drži, so Domžalčani presenetljivo izgubili skoraj najmanj žog na svoji polovici (151). Manj jih je izgubila le Olimpija (140). Morda malo konta intuitivno pa v povprečju Domžalčani izgubijo žogo najbližje svojemu golu.
Tudi intenziteta duelov (dueli, odvzete žoge, prestrežene žoge na minuto, ko je ekipa nima posesti) zelo škripa pri ekipi ob Kamniški Bistrici. Zgolj Mura in Radomlje sta slabša v tej kategoriji.
Varovanci Dušana Kosića so peti v ligi po številu defenzivnih duelov (70,7 na tekmo) ampak njihova uspešnost je najslabša v ligi. Zanimivo, da sta malo boljša (čeprav za njune razmere slaba ) v tem Olimpija in Maribor. Najboljši pa so Radomljani s 63,1 % uspešnih dvobojev. Tudi v zračnih dvobojih je domžalska četa za 1,2 % boljša v uspešnosti od zadnjega Aluminija (40,7 %).
Težko je verjeti, da bi Kosićeva ekipa nadaljevala tak trend slabe obrambe v naslednjih krogih. Navsezadnje so nekdanji prvaki, ki imajo svoje mesto v slovanskem nogometu. Na oko se zdi, da so kaznovani za vsako banalno napako in to se jim na koncu pozna pri seštevku točk. Noben napad ne more odtehtati slabo obrambo… Domžalčani imajo res nekakšno smolo letos. Glede na pričakovane osvojene točke bi morali zasedati 6. mesto s 16. točkami. Zimski premor bo torej kot nalašč, da se stvari ob Kamniški Bistrici obrnejo na bolje.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet