Sramotno izigravanje pravil v drugi mladinski ligi: Luknja na papirju postala orožje sistemske zlorabe pravila o nastopu starejših igralcev

Foto: Nik Moder / Sportida
V drugi slovenski mladinski ligi, kjer bi morali biti v ospredju razvoj mladih nogometašev, poštena tekmovalnost in športni duh, se v sezoni 2024/25 žal dogaja nekaj, kar bi moralo resno skrbeti vse, ki jim je mar za slovenski klubski nogomet. Nekateri klubi so namreč našli način, kako “legalno” izigrati pravila Nogometne zveze Slovenije (NZS) – in pri tem popolnoma prezrli osnovna moralna načela, na katerih naj bi šport temeljil.
Pravilo, ki dovoljuje nastop trem igralcem in enemu vratarju letnika 2005 (NZS: “Na tekmah mladincev lahko nastopijo tudi trije igralci in en vratar, ki napolnijo devetnajst let v koledarskem letu, v katerem se je tekmovalno leto pričelo – rojeni leta 2005. V zapisnik se lahko vnese največ tri igralce in enega vratarja letnika 2005.“), je bilo jasno zamišljeno kot orodje za postopno prehajanje mladincev v članski nogomet. A namesto, da bi klubi pravilo uporabljali v duhu njegovega namena, ga nekateri brez sramu zlorabljajo: v zapisnik nogometaša letnika 2005, ki sicer ni vratar, prijavijo kot “rezervnega vratarja“, nato pa slednji ne stopi med vratnici, ampak v igro vstopi kot igralec v polju. Nekateri so šli celo tako daleč, da takšne menjave opravljajo po 10, 20 minutah igre…
Zgolj pretekli konec tedna smo bili takšnim menjavam priča tako na tekmi Šobec Lesce – Vrhnika kot tudi Tabor – Šenčur. Na Gorenjskem je “rezervni vratar” mesto v polju zasedel ob polčasu, v Sežani celo v 27. minuti.

Gre za očitno manipulacijo, ki je sicer morda formalno še v mejah pravil, a je moralno povsem nesprejemljiva. V bistvu gre za klasično izigravanje sistema – takšno, ki meče slabo luč na celoten tekmovalni nivo in daje napačen zgled mladim športnikom. Ali res želimo, da mladi nogometaši že na pragu resnega igranja dobijo sporočilo, da so “luknje v pravilih” in “triki z vsemi žavbami namazanih uradnikov” pomembnejši od poštene igre in spoštovanja nasprotnikov?
Še toliko bolj boleče pa je, da se vse to dogaja v drugi slovenski mladinski ligi – tekmovanju, ki bi moralo biti namenjeno izključno razvoju, ne pa iskanju bližnjic do rezultatov. Če se že na tej ravni učimo, da je vse dovoljeno, dokler te nihče ne ujame za roko, kakšno prihodnost lahko pričakujemo za slovenski nogomet?
Čeprav so pravila v tem primeru morda res napisana pomanjkljivo oziroma preveč ohlapno, odgovornost za takšno početje v prvi vrsti nosijo klubi in trenerji sami. In če ne bodo oni prvi, ki bodo postavili mejo, potem nobeno novo pravilo ne bo dovolj, da bi zaščitili šport pred cinizmom tistih, ki v nogometu ne vidijo nič več kot priložnost za manipulacijo. Ob tem se seveda poraja vprašanja, kam ob vsem tem gledajo delegati, ki bi morali skrbeti za to, da se takšne stvari ne bi dogajale. In tudi če obstaja pravna podlaga zanje, bi morali prav “možje v kravatah”, ki vedrijo ob robu igrišč, na to opozoriti odgovorne. Pa naj se spremeni pravilo tako, da bo takšno, kot mora biti!
Slovenski nogomet si zasluži več. Mladinski nogomet si zasluži več. Mladi nogometaši si zaslužijo več. In če tega ne razumemo zdaj, bomo čez nekaj let spet iskali krivce, zakaj iz “sistema” prihaja vse manj igralcev, ki bi znali igrati pošteno… (lb, dk)
Avtor: Uredništvo Planet nogomet