Alex Ferguson je nekoč dejal, da je obramba tista, ki prinaša naslove: Kdo so najboljši defenzivni nogometaši v 1. SNL? (STATISTIKA)
Foto: Nik Moder / Sportida
“Napad prinaša zmage, obramba prinaša naslove,” je pred leti dejal Sir Alex Ferguson, legendarni Škot, ki je z Manchester Unitedom osvojil vse, kar se je osvojiti dalo. In takšen as verjetno že nekaj ve o nogometu, kajne? Kaj pa statistika pravi glede obrambe pri nas? Kdo pa so trenutno najboljši defenzivno naravnani igralci v Prvi ligi Telemach?
Vratarje bomo v tem trenutku izpustili in se oprli zgolj na igralce v polju. Na vprašanje bomo poskušali odgovoriti preko šestih statističnih kategorij. Preden pa se zakopljemo v gole številke, je potrebno povedati, da je takšna primerjava velikokrat nadvse nehvaležna. Igralci igrajo različno število minut in z različnimi vlogami na zelenici.
Ekipe z manj posesti se bolj branijo in zato dosegajo branilci teh ekip višje številke od ekip, ki bolj napadajo. Da nekako vse vsaj poskušamo dati na isti imenovalec, bomo vse statistike v grafih gledali glede na odigranih 90 minut. Se pravi, če igralec v 30 minutah uspešno prestreže eno žogo, jih hipotetično prestreže 3 na 90 minut, pa čeprav igra lahko dejansko manj od 90 minut. Takšna preslikava podatkov da včasih kar presenetljive rezultate.
Obrambni dvoboji
Obrambni dvoboj je vsaka situacija, ko igralec neposredno zaustavi nasprotnega igralca, ki je v napadalni akciji. Zaustavitev pa ne sme biti storjena s prekrškom.
V največ obrambnih dvobojih je v tej sezoni državnega prvenstva sodeloval Gašper Jovan (Aluminij) in sicer v 129-tih, sledi pa mu Mark Španring iz Brava s 124. Če pretvorimo te dvoboje na 90 minut, pa je lestvica sledeča:
Najboljši je Mariborov Ignacio Guerrico, ki v zadnjem času ne igra veliko za štajerskega velikana. Drugi je Ognjen Gnjatić iz Radomelj. Slednji je letos eden najboljših igralcev Radomelj. Najboljši odstotek dobljenih obrambnih dvobojev ima Olimpijin Ahmet Muhamedbegović, ki je uspešen v skoraj 80 % obrambnih dvobojih.
Prestrežene žoge
V času modernega nogometa oziroma nogometa z veliko številom podaj je normalno tudi več prestreženih podaj. Prestrežena žoga je vsaka žoga, ki jo igralec osvoji med nasprotnikovo podajo, strelom ali predložkom. Tudi blokiran strel se šteje v statistiko prestreženih žog. Skupno jih je največ prestregel Vicko Ševelj (Radomlje), in sicer 123, drugi je njegov zimzeleni soigralec Uroš Korun s 103. To sta tudi edina igralca v ligi, ki sta prestregla več kot 100 žog.
Glede na prestrežene podaje/90 min pa je v vrhu Domžalčan Jan Đapo, ki prestreže dobrih 8 žog na tekmo. Veliko ne zaostaja niti Aleksandar Zeljković iz Aluminija (8,14).
Zračni dvoboji
Zračni dvoboj je vsaka akcija, kjer vsaj dva nogometaša skočita v zrak, da bi odbila žogo v svojo posest.
V največ zračnih dvobojih je sodeloval Matej Poplatnik iz Brava. Skupaj je šel v kar 140 dvobojev. Drugi je Aluminijev Bamba Susso (103), tretji pa Aluminijev Tin Martić (95). Glede na 90 minut je Poplatnik spet daleč pred vsemi (10,67), sledita Susso (9,48) ter Nejc Gradišar iz Rogaške (9,46).
Najbolj uspešen je Damjan Vuklišević iz Celja. Slednji osvoji 8 od 10 dvobojev, sledi mu soigralec Klemen Nemanič (75,5 %) ter Sven Šoštarič Karič iz Maribora, ki dobi 65 % vseh zračnih dvobojev.
Blokirani streli
Vsaka preprečitev strela s strani igralcev (z izjemo vratarja) se beleži kot blokiran strel.
Največ strelov je preprečil Olimpijin Marcel Ratnik (22), sledi mu Aleksandar Zeljković (14) iz Aluminija ter Maj Mittendorfer iz Kopra (13). Glede na 90 minut je Zeljković pred Ratnikom, saj je odigral veliko manj minut kot mladi branilec Olimpije.
Neblokirane progresivne podaje
Progresivna podaja je vsaka podaja, ki prispe uspešno do igralca in se s tem napadalna ekipa relativno zelo približa nasprotnemu golu. Stroga definicija je malo bolj kompleksna, zato bi malo površno lahko dejali, da so to globinske podaje naprej. Takšne podaje so velikokrat zelo usodne za branilce oziroma igralce v defenzivi. Neblokirane progresivne podaje so v bistvu podaje, ki gredo mimo območja igralca, ki je v obrambni fazi.
Največ takšnih podaj je šlo mimo Danijela Šturma (Domžale), in sicer 147. Sledita mu Jakoslav Stanković (124) iz Brava ter Almin Kurtović iz Mure s 117 podajami, ki so šle mimo njega.
Glede na 90 minut je šlo največ podaj mimo dveh “ofenzivcev” Olimpije. Mimo Nemanje Motike jih gre dobrih 10, mimo Marka Bresta pa 10. Po svoje razumljivo, saj naloga ofenzivnih igralcev ni ravno temeljito branjenje.
Prekrški
Največ prekrškov (30) je storil Thalisson iz Rogaške, enega manj pa Sandro Jovanović iz Aluminija. Tin Martić (27) iz Aluminija je tretji z največ prekrški in edini s 6 rumenimi kartoni v ligi. Glede na 90 minut je Thalisson v vrhu, in sicer pred Agustinom Doffom iz Olimpije.
Do sedaj je bilo pokazanih 8 izključitev. Noben igralec ni bil izključen dvakrat. Največ izključitev pa imata Maribor (Lorber, Božić) in Mura (Jurišić, Sadriu).
Če se opremo na statistične indekse, bi (teoretično) najboljša zadnja linija branilcev izgledala takole:
Levi bočni branilec: Gašper Jovan (Aluminij)
Levi centralni branilec: Marcel Ratnik (Olimpija)
Desni centralni branilec: David Zec (Celje)
Desni bočni branilec: Tin Hrvoj (Radomlje)
Defenzivna/centralna vezista: Tin Martić (Aluminij), Gašper Trdin (Bravo)
Avtor: Uredništvo Planet nogomet