Leon Sever ima za sabo zanimivo pot: Že pri štirinajstih v Italiji, po seriji korakov nazaj pa zdaj v Izraelu spet uživa v nogometu
Tekst: David Klemenc. Foto: Grega Valančič / Sportida
Zanimiva pot vzponov in padcev je za našim tokratnim gostom; Planet nogomet je obiskal slovenski nogometaš Leon Sever, ki si kruh služi v Izraelu, kjer je član drugoligaša Hapoela iz Nof HaGalila. Z današnjo situacijo je, kot sam pravi, zelo zadovoljen, čeprav je v karieri doživel propad kar treh klubov, ki so mu sicer veliko pomagali in prispevali k njegovi nogometni poti. “Danes je spet vse v najlepšem redu,” priznava Leon Sever in ne misli le nase. Triestina s premožnim ameriškim lastnikom lovi Serie B, Sežančani upajo na vrnitev med slovenske prvoligaše, medtem ko so Koprčani zadnja leta standardni udeleženec boja za mesta, ki vodijo v evropske pokale.
Prva leta življenja je 26-letni Leon Sever – zanimivo – preživel v tujini, natančneje v Belgiji. “Res je, rojen sem v Bruslju, saj je tam kot diplomat na naši ambasadi dolga leta služboval moj oče. V Slovenijo smo se kot družina vrnili, ko sem bil star približno 4 leta.” Prve nogometne korake je naredil v domačem nogometnem klubu Izola pod vodstvom, kot sam pravi, “legendarnega Fabia Lovrečiča” in dodaja, kako pogreša takšne vrste trenerje. “Lovrečič je bil vrhunski trener za delo z mladimi, predvsem pa nas je naučil discipline, kar po mojem mnenju danes manjka bodočim nogometašem.”
Pri vsega štirinajstih je sledila prva selitev v tujino, ki pa se je žal končala prehitro. “Kot perspektivne mlade igralce so mene in še dva soigralca (Rok Požrl, Žiga Opara) povabili v bližnjo Triestino, kjer sem se počutil odlično. Skrbeli so za nas, celo prihajali so nas iskat v šolo in vozili na treninge. Žal pa je klub ob koncu sezone bankrotiral, zato smo se vrnili v matični klub.” Tedanja kadetska ekipa Izole se je uvrstila v prvo ligo, a se je Leon Sever zaradi tekmovalnih ambicij preselil k večnemu rivalu Kopru, kjer so bili vedno vajeni boja za najvišja mesta. To se je izkazalo za pravilno odločitev, saj je leta 2016 pod vodstvom trenerja Igorja Božiča osvojil pokalno lovoriko. “Tista generacija je bila odlična, zato me žalosti, da le še jaz, Mark Gulič in Haris Dedić igramo profesionalni nogomet.”
Leon Sever in klubi z usodo legendarnega parnika Rex
Sever kritično razmišlja tudi o trenutni politiki marsikaterega prvoligaša, ki stavi na povprečne okrepitve iz tujine: “Pripeljat kopico tujcev in hkrati forsirati neuveljavljene mlade ni dober recept. Na ta način razvrednotimo marsikaterega izkušenega domačega igralca.” Opozarja tudi, da je v njegovih časih priložnost v prvi ekipi dobil le, če je močno izstopal, medtem ko “danes zabiješ gol pri kadetih in si že Ronaldo.”
Pri sedemnajstih je debitiral v prvi ekipi Kopra in mu je bila ponujena prva profesionalna pogodba, a je ni sprejel. “Koper je bil v čudnem položaju, že vrabci na veji so čivkali, da licence ne bo, zato se mi ni zdelo smiselno razmišljati o tej opciji.” Kmalu se je črn scenarij uresničil in Koprčani so bili njegova druga ekipa, ki je doživela usodo legendarnega parnika Rex, ki danes leži med Izolo in Koprom.
“K meni so pristopili predstavniki sežanskega kluba in mi predstavili projekt, da se klub v dveh sezonah uvrsti med prvoligaše. Pomembno mi je bilo, da so mi dali vedeti, da zelo računajo name in verjamejo v moj razvoj. Ni mi bilo težko sprejeti ponudbe.” Sežanski načrti so se uresničili, v drugi sezoni so dosegli cilj in prve dve sezoni so bili pomemben akter v prvoligaškem tekmovanju, nato pa so se začele težave.
“Sežano, tako mesto kot klub, lahko opisujem samo s superlativi, vse je šlo po načrtih, a ko je udaril Covid, je začel sistem počasi razpadati. Vsi smo po tiho čutili, da se nam ne obeta nič dobrega, zato sem vedel, da je čas za menjavo okolja.” Leon Sever ni čakal do konca, odšel je, še preden je Tabor stopil na rob skorajšnjega propada, pred katerim so ga rešili šele tuji investitorji.
Raje prekinitev kot 6 mesecev brez nogometa
“Poklicali so me predstavniki novopečenega turškega drugoligaša Manise in mi predstavili skoraj identičen projekt kot Sežančani – v dveh sezonah priti v prvo ligo. Pogoji so bili zame nepredstavljivi, tako da je dogovor padel praktično v nekaj urah.” Kljub odličnemu pripravljalnemu obdobju pa je kmalu po začetku prvenstva doživel hladen tuš. “Dan pred prvo tekmo nisem bil v kadru in nisem vedel razloga. Nato mi novi športni direktor hladnokrvno pove, da me ne potrebuje in lahko grem. Po dveh zmagah ekipe sem vedel, da ne bom igral naslednjih šest mesecev, zato sem prekinil pogodbo in se vrnil domov,” je Leon Sever na lastni koži občutil in radosti in tragiko profesionalnega nogometa v državah, kakršna je Turčija.
Nato se je vrnil domov in odšel k ljubljanskemu Bravu, a se je kmalu zavedel, da ga je turška epizoda psihično izčrpala. “Odigral sem sezono, a v glavi nisem bil pravi. Vedel sem, da zmorem več, a preprosto ni bilo prave nogometne harmonije med mano in trenerjem Dejanom Grabićem.” Po sezoni se je odločil za prestop k Radomljam, kjer se pod vodstvom Nermina Bašića ni izkazal, s prihodom Oliverja Bogatinova pa je večinoma prihajal s klopi. “Odločil sem se za korak nazaj, da bi lahko kasneje naredil dva ali tri naprej.” Nato je treniral z drugoligašem iz Dekanov, da bi ohranil pripravljenost. Po odlični polovici sezone je pokazal, da je prerasel igranje v slovenski drugi ligi.
Če bi poslušal vse, kar preberemo o Izraelu…
Med zimsko pavzo se mu je ponudila možnost odhoda v Izrael. Priznava, da si je deželo sprva predstavljal v ruševinah, a po posvetovanju s prijatelji, kot sta Rodrigue Bongongui in Alen Ožbolt, se je odločil za odhod. “Vsi so mi govorili le dobre stvari o državi, njihovem nogometu in življenju. Če bi poslušal vse, kar preberemo o Izraelu, bi mislil, da ko prideš tja, letijo bombe in ležijo trupla po ulicah. A temu ni tako.”
View this post on Instagram
Leon Sever v Izraelu živi v Nazarethu in občasno obišče Tel Aviv, ki ga opisuje kot eno najlepših metropol. “Tel Aviv je neverjeten, ni zastonj med top 3 svetovnimi metropolami.” Bivanje v Izraelu mu je olajšal prijatelj Luka Štor, ki igra za Maccabi Petah Tikvo, in z njim preživlja večino prostega časa. “Oba sva prišla v Izrael istočasno, kar nama je zagotovo olajšalo aklimatizacijo.”
Sever ima pogodbo z Hapoelom do konca letošnje sezone in, kot pravi, ga ne bi motilo podaljšanje bivanja v Izraelu in igranje v najmočnejši izraelski ligi. “Žal mi je le zaradi konflikta v državi, saj bi me sicer obiskala družina in prijatelji, ki bi tu zagotovo imeli kaj videti. Živim v arabskem Nazarethu in življenje teče normalno, brez težav.” Edina težava, s katero se je soočil, so dolgotrajni postopki ob vstopu in izstopu iz Izraela. “Vstop in izstop iz države trajata več ur zaradi strogih varnostnih ukrepov, kar zna biti precej naporno,” je za konec pristavil Leon Sever.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet