Država želi zaostriti kazni za izgrednike na nogometnih stadionih: Predlagana celo 10-letna prepoved udeležbe na športnih prireditvah

Foto: Blaž Weindorfer / Sportida
Po dogodkih na letošnji nogometni tekmi med Muro in Mariborom, ko je do danes še vedno neznana oseba s tribune z navijači vrgla močno pirotehnično sredstvo, so se tudi državne ustanove aktivno vključile v reševanje problematike nasilja na stadionih. S slednjim Slovenija roko na srce nima tako velikih težav kot nekatere druge države, vseeno pa je v pripravi osnutek zakona, ki bi lahko vodil do precej bolj ostrih kazni za izgrednike na nogometnih stadionih in drugih športnih objektih.
“Julija bo šel v medresorsko usklajevane, sprejet naj bi bil predvidoma konec leta. Ukrepi za kršitelje bodo strožji. Prepoved udeležbe na športnih prireditvah naj bi se za najhujše kršitelje podaljšala z dveh na deset let, enako tudi približevanje športnemu objektu. Povišujejo se najnižja zagrožena kazen s 300 na 800 evrov, najvišja možna pa z 800 na pet tisoč evrov. To bi bilo denimo možno v primeru topovskega udara,” je po posvetu, ki je bil zaprt za javnost, po poročanju STA dejal Darijo Levačić, vršilec dolžnosti generalnega direktorja direktorata za policijo in druge varnostne naloge.
“Ko bo nekdo zaloten pri prižiganju ali metanju pirotehnike, bo lahko policija ukrepala tudi naknadno v primeru pobega. Tega sedaj ne more, mora dobiti kršitelja na kraju dejanja. Policija bo tako lahko tudi ustavila navijače in zasegla predmete upravljavcu vozila. V praksi bodo morale varnostne službe bolj natančno izvajati vse ukrepe in naloge, ki so navedene v odločbi upravne enote ob dovoljenju za izvedbo dogodka. Če organizator ne bo izpolnjeval pogojev, prireditve ne bo,” je nadaljeval Darijo Levačić, ki je poudaril ničelno toleranco do izgredov in izgrednikov.
Na posvetu so poleg policije sodelovali še strokovnjaki iz več ministrstev, Olimpijskega komiteja Slovenije, Nogometne zveze Slovenije (NZS) in Fakultete za varnostne vede. Predstavniki ministrstvo za pravosodje so na posvetu ocenili, da je desetletna prepoved previsoka in nesorazmerna kazen. Ali bo zakon sprejet ali ne, je za zdaj jasno še prezgodaj govoriti.
Avtor: Uredništvo Planet nogomet